طراحی گرافیک (graphic design)چیست؟

قدمت طراحی گرافیک به اولین تلاش های انسان های غارنشین بر میگردد. پیدایش گرافیک همزمان با اولین نقاشی های انسان های غارنشین است و اولین تلاش ها برای انتقال مفاهیم شکار به دیگر انسان ها به نوعی اولین کاربردهای بصری برای بیان مفاهیم به صورت تصویری بود. پس از گذشت قرن ها و استفاده از چاپ سنگی و رشد فرهنگی و هنری جوامع و به وجود آمدن نیاز به انتقال بصری گرافیک نیز همه گیر تر شد.

اما پس از اختراع ماشین چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ آلمانی در قرن هفدهم هنر طراحی گرافیک نیز دچار تحولات اساسی شد و ضرورت آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.
امروزه طراحی گرافیک یک عنوان کلی برای طراحی و چیدمان عناصر بصری در یک مجموعه است .

گرافیست یا طراح گرافیک اصطلاحی عام از حرفه ای است که از عکاسی ، تصویر سازی ، طراحی حروف و چاپ برای ایجاد ارتباط موثر استفاده می‌کند. به عبارتی دیگر طراح گرافیک کسی است که با علم به ارتباطات مختلف تصویری و تاثیرات آن بر مخاطب عناصری مانند متن،تصویر،سطح،رنگ و… را برای ایجاد یک ارتباط تصویری موثر چیدمان کند. برای ایجاد این ارتباط بسته به نوع فضای ارتباطی ، طراح میتواند از روش های مختلفی مانند ، طراحی حروف ، تصویر سازی ، ترکیب حروف و تصویر و… برای رسیدن به نتیجه مطلوب استفاده کند . طراحی گرافیک در همه چیز نمود دارد

در عناصر اصلی و پر استفاده ای همچون خط و نوشتار و شمایل یک کلمه (فونت) تا طراحی یک صفحه روزنامه ، همگی بر عهده ی طراح گرافیک است . حتی صفحه اصلی تلفن هوشمند شما توسط یک طراح گرافیک طراحی شده است. اگر فقط از عنصر تایپ به عنوان یک اثر گرافیکی یاد کنیم در این صورت پیدا کردن وسیله ای که در آن از تایپ استفاده نشده آسان نخواهد بود.

کاربردهای رایج و شناخته شده طراحی گرافیک طراحی عنوان ، روی جلد کتاب ، هویت تجاری (لوگو و نام تجاری و …) ، پوستر ، وبسایت و اپلیکیشن ، بسته بندی ، گرافیک محیطی و … است در دسته بندی کامل تر دو نوع گرافیک ایستا و گرافیک پویا داریم.

گرافیک ایستا شامل تمام محصولات چاپی و تمام فرم هایی که قابلیت تغییر قالب طراحی شده در آنها پس از اتمام کار وجود ندارد. مانند دیزاین یک صفحه از مجله یا طراحی لوگو برای یک مجموعه

گرافیک های پویا شامل استاپ موشن ، ویدئو کلیپ ، موشن گرافیک و … است که در این نوع ارتباط بیشتری با مخاطب شکل میگیرد .

حتی در بخشی مانند طراحی وبسایت و طراحی اینترفیس این چیدمان با مخاطب خود وارد تعامل می‌شود و به کامل تر شدن این ارتباط کمک می‌کند.

امروزه به دلیل پرکاربرد شدن استفاده از تلفن های هوشمند و به زعم آن بالا رفتن جامعه آماری شبکه های اجتماعی طراحی وب سایت ها و رابط های کاربری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. طراحان گرافیک با توجه به زمینه و نوع فعالیت خود در گروه ها ی مختلف تقسیم بندی میشوند اما بطور کلی وظیفه آنها چیدمان عناصر بصری است و می‌توانند به عنوان یک مدیر هنری با کمک دیگر متخصصین برای انتقال یک پیام همکاری کند.

زکریا خادمی
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷